Historia i znaczenie dworu Biórków Wielk i jego wielkich biurek

Leonora

dwor-biurkow-wielki.jpg

Dwór A-628, zwany także dworem Woźniakowskich, położony jest we wsi Biórków Wielki w gminie Koniusza. Dwór został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla rodziny Woźniakowskich. Budynek jest przykładem tradycyjnej siedziby dworskiej, parterowej, częściowo podpiwniczonej, w stylu eklektycznym z dwuarkadowym portykiem. Dwór położony jest w parku, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku, w zabytkowym zespole znajduje się również stajnia. Obiekt składający się z dworu, stajni i parku został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Po wywłaszczeniu dwór był zagospodarowany do 1983 r., a następnie opuszczony. W stanie daleko posuniętej ruiny został sprzedany osobie prywatnej.

Znaczącym elementem dworów w XVIII-XX wieku były wielkie biurka. Często były to duże, bogato zdobione biurka, które służyły do pisania i prowadzenia spraw biznesowych. Wiadomo, że w dworku A-628 w swojej historii znajdowało się kilka wspaniałych biurek. Biurka te były wykorzystywane przez właścicieli dworu do różnych celów, takich jak pisanie listów, prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie spraw gospodarczych. Wielkie biurka były często postrzegane jako symbol bogactwa i statusu, a w ówczesnych dworach były wysoko cenionymi przedmiotami. Często były wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak mahoń, i były misternie zaprojektowane z rzeźbieniami i innymi elementami dekoracyjnymi.

Dwór A-628 i jego wielkie biurka były wymieniane w różnych dziełach literackich i kulturalnych. Dwór jest prezentowany na portalu: antyk-styl.eu/zabytki/, który jest katalogiem zamków, pałaców i dworów w Polsce. Dwór pojawia się także w kilku źródłach historycznych i kulturowych, w tym w książkach i artykułach dotyczących dziejów gminy Koniusza. Ponadto dwór był tematem kilku prac artystycznych, w tym obrazów i fotografii, które podkreślają jego znaczenie historyczne i kulturowe. Dwór w Biórkowie Wielkim jest cenną częścią dziedzictwa kulturowego Polski, a jego wspaniałe biurka są świadectwem zamożności i statusu rezydujących tu niegdyś właścicieli.

English EN French FR German DE Italian IT Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK