Intrasja-Inkrustacja-Zdobienie mebli

Czym są: Inkrustacja, Intarsja, Odlewnictwo i Malowanie w świecie prawdziwych mebli...

Są to doskonałe techniki zdobienia mebli, które używamy do tego by nasze meble, były niepowtarzalne i piękne w każdym calu. To między innymi dzięki temu, każdy nasz mebel otrzymuje swój indywidualny charakter i staje się jeszcze bardziej majestatyczny i niepowtarzalny.

Nasze meble zawdzięczają swój urok, tym cudownym zdobieniom z metalu, złota, kolorowych kamieni, czy masy perłowej. Dzięki temu, każdy mebel który opuści nasze progi, staje się niepodważalnym dziełem sztuki, o nieocenionej wartości. Wartości, która z czasem wzrasta jeszcze bardziej.

Meble angielskie, stylowe, meble antyczne - zabytkowe -historyczne, są to więc dzieła sztuki, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jednak dzieła te, dodają pomieszczeniu jeszcze większego uroku, a to z kolei sprawia, że takie pomieszczenie staje się luksusowym. Tak luksusowym jak sam mebel.

INTARSJA

Intarsja - to technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi. Wstawki umieszcza się w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu.Technika znana już w starożytności, rozwinięta w okresie baroku i renesansu. Najstarszym zachowanym przedmiotem jest sarkofag z cedru z ok. 2000 r. p.n.e.

INKRUSTACJA

Inkrustacja – technika zdobienia przedmiotów: sprzętów, mebli, dzieł artystycznych itp., polegająca na wykładaniu powierzchni odpowiednio przyciętymi płytkami z różnych materiałów, np. kości słoniowej, metalu, masy perłowej, kolorowych kamieni, złota itp.

Płytki układane są we wzory figuralne, roślinne lub ornamenty np. geometryczne pasowe. Najczęściej spotkać można przykłady inkrustowanych dzieł w starożytnym Egipcie (faraonowie) i Mezopotamii (np. sztandar z Ur (rzeźba starosumeryjska, tzw. adoranci). Najbardziej podobna do tej techniki jest mozaika.

 

ODLEWNICTWO

Odlewnictwo - technika tworzenia w formie odlewniczej odlewów stopów metali, gipsu, masy kamiennej lub krzepnących materiałów plastycznych (wosk, gips), techniką odlewnictwa można produkować przedmioty z brązu, mosiądzu, czasem wielkich rozmiarów i o skomplikowanych kształtach, ale też lekkie i filigranowe przedmioty porcelanowe.

Odlewy z metalu znano już w starożytności, najstarsze znane pochodzą z Mezopotamii, z IV tys. p.n.e. Wykonywano tą techniką posągi, naczynia, przedmioty codziennego użytku.

Odlewy artystyczne najbardziej rozwinęły się w renesansie i baroku (rzeźby, kraty, balustrady, kolumny). W XIX w. zaczęto masowo produkować metodą odlewnictwa kopie gipsowe słynnych rzeźb antycznych. W XX w. odlewy żeliwne jako elementy zarówno zdobnicze, jak i konstrukcyjne wprowadzono do architektury.

 

MALOWANIE

Malowanie – technika zdobnicza stosowana w rzemiośle artystycznym (meblarstwie i przy wytwarzaniu drobnych przedmiotów). Polega na pokrywaniu farbą powierzchni zdobionego sprzętu wzoramia artystycznymi.

 

POZŁOTNICTWO

Pozłotnictwo - rzemiosło artystyczne zajmujące się pokrywaniem podłoża metalami, zwykle szlachetnymi.

Do pozłotnictwa nie zalicza się technik stosowanych w jubilerstwie i metaloplastyce, np. złocenia ogniowego, galwanicznego czy platerowania. Również stosowane współcześnie złote farby w sprayu i w płynie nie zaliczają się do klasycznego pozłotnictwa.

Renowacja dworków, zamków, pałaców - obiektów zabytkowych

prace_reczne
dworek