Słownik pojęć mebli zabytkowych – antycznych – historycznych - angielskich

P – Politura, Politurowanie mebli, Meble antyczne politurowanie, Pozłotnictwo mebli, Ramy obrazów, Ornamenty, Meble, Ramy luster, Pressforming, Palmeta, Pastiglia, Patera, Płycina, Płyta podstawy, Renowacja mebli stylowych, Pulpit, Politurowanie mebli stylowych, antycznych, antyków, Meble antyczne,

Politura – jest to specjalny roztwór naturalnej żywicy czyli szelaku i alkoholu. Służy do wykańczania wszelkich powierzchni drewnianych. Jest to niezwykle stara i szlachetna metoda, stosowana przy odnawianiu wiekowych, antycznych mebli w celu uzyskania idealnie równej powierzchni.
Politurę nakłada się nawet kilkukrotnie, używając sproszkowanego naturalnego pumeksu, celu uzyskania lustrzanej powierzchni. Politura zamyka pory drewna, dając niezwykły efekt gładkości.
Rozróżniamy następujące politury:
1. Politura bielona – szelak bielony + rozpuszczalnik spirytusowy
Wykorzystywana do jasnych gatunków drewna, efekt : półmat i wysoki połysk.
2. Politura orange – szelak orange + rozpuszczalnik spirytusowy
Wykorzystywana do drewna w kolorach jasnego brązu, efekt : półmat i wysoki połysk.
3. Politura rubinowa – szelak rubin + rozpuszczalnik spirytusowy
Wykorzystywana do  ciemnych gatunków drewna
4. Politura starwax – nadaje patyny przy odświeżaniu starych mebli.
Pozłotnictwo – technika w której pokrywamy wybraną powierzchnię mebla cieniutkimi płatkami złota, jego proszkiem lub złotą folią.
Zastosowanie:
– elementy mebli
– ramy obrazów
– ramy luster
– ornamenty
– elementy budynków
Pressforming – jest to unikatowa technologia, dzięki której możemy formować w płytach z litego drewna, sklejkach oraz innych materiałach drewnopodobnych, trójwymiarowych wzorów, dotychczas nie możliwych do uzyskania przy użyciu innych technik.
Płyty z trójfazowym wzorem wykorzystuje się do produkcji frontów meblowych, drzwi przesuwnych, mebli, paneli. Pressforning daje niezliczone możliwości w planowaniu aranżacji.
Palmeta – element dekoracyjny w formie rozłożystego liścia palmy, ułożonego symetrycznie. Powtarzający się  motyw w meblarstwie, znajduje się najczęściej na ostatnim planie i jest częścią większej kompozycji. Motyw wykorzystywany  przy zdobieniu mebli, stylizowane na wiekowe.  Stosowany w polichromiach, zwieńczeniach stel, attyk.
Pastiglia (wł.), technika zdobnicza polegająca na wyciskaniu lub modelowaniu bezpośrednio na meblu lub innym podłożu płaskorzeźb lub ornamentów ze specjalnie przyrządzonej  zaprawy, składającej się głównie z gipsu. Podłoże często wzmacniano cienką tkaniną. Po wyschnięciu przeprowadzano retusz, a całość malowano lub złocono. Technika ta rozpowszechniona była w XV-XVII w., charakterystyczna zwłaszcza dla włoskiego renesansu.
Patera – element dekoracyjny o kształcie owalnym lub eliptycznym, składał się z perfekcyjnie rzeźbionych drewnianych i metalowych elementów, które układały się w kształt wachlarzu płaskorzeźbnych liści.
Płycina – pole (cienka deseczka) o gładkiej powierzchni, obudowane obramowaniem, kolumnami.
Płyta podstawy – płyta wspierająca podpory blaty stołów, o kształcie trójkątnym lub czworobocznym, często na niskich nogach o kształcie lwich łap.
Punca (z niem.) die Punze – narzędzie złotnicze i cyzelerskie w kształcie pręta wykonane ze stali. Wykorzystywane do tworzenia zagłębień oraz wypracowywania faktury wyrobów metalowych – poprzez uderzenia np. młotkiem.

Politurowanie
 –  metoda wykończenia mebli stylowych, antycznych w celu ożywienia rysunku mebla oraz nadania delikatnego połysku. Metoda ta jest uznawana za niezwykle szlachetną, którą udaje się zgłębić tylko nielicznym. Ceniona jest przede wszystkim za wierność tradycji, gdyż od pokoleń wykonywana jest według tych samych zasad . Co równie ważne, od początku do końca jest to praca ręczna.
Efektem politurowania są gładkie, lśniące i niezwykle estetycznie wyglądające meble.
Technika politurowania jest najtrudniejszym etapem wykańczania mebli, wymaga ogromnego doświadczenia, cierpliwości oraz czasu. Każdy ruch ma wpływ na efekt końcowy, dlatego też ważna jest precyzja osoby wykonując ej politurowanie.

Pulpit
 – mebel przydatny gdy czytamy książkę, ukośna płyta oraz możliwość obracania do główne zalety pulpitu.
Politurowanie mebli – instrumentów muzycznych – Od samego początku naszej działalności, jest umiłowanie do starych, zabytkowych i niepowtarzalnych mebli, antyków, przedmiotów historycznych oraz zamiłowanie do politurowania mebli, antyków, instrumentów muzycznych (pianina, fortepiany, skrzypce, obudowy głośników, wyposażenia wnętrz samochodów luksusowych), dzieł sztuki, konserwacja i renowacja drewna zabytkowego, (stara, szlachetna, technika wykańczania powierzchni mebli) – jako bezcennej tkanki zabytkowej. Ponad 20 lat doświadczenia w renowacji mebli i wykańczaniu antyków, (powierzchni drewnianych) w politurze szelakowej daje Państwu gwarancję solidnej, dobrze wykonanej pracy w rozsądnej cenie. Doradzamy, podpowiadamy, realizujemy usługi na terenie Francji, Niemiec, Austrii, Włoszech, Holandii, – Nasze usługi dostępne również w Krakowie: (Wieliczka, Myślenice, Skawina, Zabierzów), Katowicach, Warszawie, Gdańsku i wielu innych miast w Polsce.
Zapraszamy serdecznie do owocnej współpracy !
Zamów darmową wycenę:
Tel. 605-211-470
biuro@antyk-styl.eu