Słownik pojęć mebli zabytkowych – antycznych – historycznych - angielskich

L – Laka, Żywica, Odlewnictwo, Odlewy mosiężne, Lowboy, Loo table, Odlewy z metalu, Odlewy artystyczne, Styl Ludwik XV, Komoda, Szafa, Biblioteka, Stoły, Taborety, Łóżko, Biurka, Styl Rokoko, Jesion, Brzoza, Meble tapicerowane, Tkaniny, Rzeźby,

Laka – jest to żywica sumaka lakowego, używana do zdobienia mebli i innych wyrobów w chińskiej sztuce. W zależności od dokładności, meble czy naczynia pokrywano od 3 do 18 warstw.  Na  XVIII w. przypada ogromna moda na wyroby pokryte laką.
Lowboy – amerykańska niska toaletka, z jedną lub dwoma rzędami szuflad – komoda z czasów Williama i Mary, królowej Anny oraz Chippendale’a. Wielką popularność w Ameryce zdobyła od XVIII w. Często spotykany z wyższym tzw. highboy.
Loo table – okrągły, duży stół do gry w karty lub gry planszowej z okresu wiktoriańskiego.
Odlewnictwo – jest to technika tworzenia odlewów stopów metali, gipsu, masy kamiennej lub krzepnących materiałów plastycznych (wosk, gips). Techniką odlewnictwa można produkować przedmioty z brązu, mosiądzu, czasem wielkich rozmiarów i o skomplikowanych kształtach, ale też lekkie i filigranowe przedmioty porcelanowe.
Odlewy z metalu znano już w starożytności, najstarsze znane pochodzą z Mezopotamii, z IV tys. p.n.e. Wykonywano tą techniką posągi, naczynia, przedmioty codziennego użytku.

Odlewy
 artystyczne najbardziej rozwinęły się w renesansie i baroku (rzeźby, kraty, balustrady, kolumny). W XIX w. zaczęto masowo produkować metodą odlewnictwa kopie gipsowe słynnych rzeźb antycznych. W XX w. odlewy żeliwne jako elementy zarówno zdobnicze, jak i konstrukcyjne wprowadzono do architektury.

Ludwik XV
 – (datuje się na ok. 1730-1750)  styl ten nazywany jest również francuskim rokokiem, ze względu na kameralność, jasność wnętrz oraz upodobanie do lekkich, a zarazem eleganckich mebli. Styl ten wiążę się nierozerwalnie z panowaniem Ludwika XV we Francji.
Styl ten stawiał na zapewnienie kameralności oraz i funkcjonalności, pojawiło się wiele drobnych mebli takich jak szafka narożna, biurko cylindryczne oraz łóżko z zagłówkiem. Jasne wnętrza, zdobione są drobną sztukaterią z motywami rocaille. Meble powstałe w epoce Ludwika XV były fornirowane, na frontach mebli użyto płycin z chińskiej laki. W przypadku mebli szkieletowych zanikają łączenia. Do produkcji mebli używano m.in. drewna  różanego, palisandru oraz amarantu.
Ludwik XIV – styl ten nazywany jest francuskim barokiem, związany jest z panowaniem Ludwika XIV.  Okres ten trwa od 1661 r. do około 1710 r .
Wyparł całkowicie wpływy włoskie, na rzecz barokowego klasycyzmu, cechuje się bogato zdobionymi meblami, przepychem oraz zastosowaniem drogich materiałów. Wszystko dla podniesienia prestiżu królestwa.
Wnętrza wykładano marmurem oraz lustrami, w meblach obowiązywała linia prosta, z bogatymi zdobieniami płatkami złota, rzeźbionymi elementami oraz markieterią. Tworzone meble ozdabiane były m.in. liśćmi nenufarów, lilii, akantu, muszlami, palmetami. Za czasów
Ludwika XIV wynaleziono komodę.
Typowymi meblami dla tej epoki jest :
  • komoda,
  • szafa
  • biblioteka
  • stoły na nogach o kwadratowym przekroju zbieżne ku dołowi lub wygięte w kształcie litery S
  • konsola
  • taborety
  • łóżko à la duchesse do odpoczynku, forma szezlągu z poręczą
  • płaskie biurka oparte na ośmiu nogach
Ludwik Filip –  okres ten związany jest z panowaniem Ludwika Filipa i obejmuje lata (1830- 1848). W meblarstwie przejawia się w głównej mierze powrotem do form gotyckich, renesansu oraz baroku oraz rokoko, przystosowanych do stosowania przez mieszczaństwo.  Meble ciężkie, uproszczone, z duża ilością ornamentów. Dom produkcji wykorzystywano m.in. mahoń, palisander, jesion oraz brzoza. Stosowanymi motywami za czasów Ludwika Filipa były liście akantu, urny, maski lwów, rozety oraz łabędzie. Większość mebli do siedzenia była zapożyczona z empiru, wyposażona w sprężyny, miękko wyściełana i całkowicie tapicerowana, obita tkaninami w pasy oraz kwiaty. Modne są nadal leżanki,  fotele typu berżery, okrągłe stoły o jednej nodze u dołu rozwidlonej w trójnóg. Pojawiły się meble wyposażone w kółka, całkowicie tapicerowane, z frędzlami, o linii krzywej .
Odlewy mosiężne – Metalowe zdobienie Mebli – Szanowni Państwo na indywidualne zamówienie wykonujemy zdobienia mebli w postaci odlewów mosiężnych, z możliwością ich pozłotnictwa prawdziwym złotem nap. techniką galwaniczną – lub złocenie techniką ręczną, w postaci płatków złota, czy też szlagmetalu ( szlagmetal w płatkach lub sproszkowany). Są to indywidualne projekty przeznaczone dla prawdziwych koneserów i pasjonatów kultury, historii, sztuki i piękna architektonicznego. Dla Was Szanowni Państwo zaprojektujemy i wykonany każdy rodzaj zdobienia w postać uchwytów, kluczy, okuć, – innych dodatków mosiężnych i metalowych elementów ozdobnych, jak również wykonamy brakujące elementy wyposażenia mebli w nawiązaniu do ich oryginalnego wyglądu. Meble w stylu Ludwika Filipa, Empire, Bulle, i inne, charakteryzują się bogatym zdobieniem, najczęściej w odlewy mosiężne, intarsje, inkrustację, masę perłową, itd. Są to znane nam techniki zdobienia mebli – które wykuwały się w naszej pracowni konserwatorskiej, przez ostanie dziesięciolecia. Dlatego zapraszamy wszystkich którzy posiadają w swoich zbiorach pamiątki rodzinne, eksponaty w postaci mebli zabytkowych – antycznych i inne historyczne przedmioty do skorzystania z naszych usług, mających na celu wykonanie zdobień mosiężnych, (metalowych), (odlewów mosiężnych), intarsji, inkrustacji, itp. – Znamy w/w techniki zdobienia od podszewki – Zaufaj profesjonalistom !
Zamów darmową wycenę:
Tel. 605-211-470
biuro@antyk-styl.eu