Słownik pojęć mebli zabytkowych – antycznych – historycznych - angielskich

G – Polskie Zabytki Renowacja, Ratujmy Polskie Zabytki, Polskie Zabytki Forum, Galeryjka, Geridon, Żerydon, Głowica, Gonty, Gzyms, Główki, Garderoba, Gotowalnia, Gotyk, Georgiański styl, Gotyckie meble,

Udostępnij na mediach spłecznościowych i komunikatorach
Galeryjka – terminem tym określamy górne zakończenie komody, szafy, blatu stoły czy biurka, wykonane z listew pełnych lub ażurowych. Listwy przytwierdza się do krawędzi mebla.

Geridon
, Żerydon- jego początki przypadają na połowę XVII wieku we Francji. Mały, zgrabny, okrągły stolik, na jednej nodze idealny do odkładania drobiazgów.  Dużą popularność zyskał w okresie rokoka. Spotkać można również geridon na trzech nogach lub więcej w kształcie postaci mitologicznych, egipskich lub afrykańskich.

Głowica
 – element konstrukcyjno – dekoracyjny, wieńczący kolumnę, filar, łączy podporę z elementami podpieranymi. Głowica  w zależności od kraju czy epoki przybierała różne motywy, m.in.
Głowice egipskie (często formy roślinne):
– głowice palmowe,
– lotosowe,
– papirusowe (odmiana pąkowa i kielichowa),
– głowice hathoryckie (z głową bogini Hathor),
– heraldyczne (motyw lilii i papirusu), tzw. protodoryckie.
W staroż. Grecji rozróżniamy typ: dorycki, joński, koryncki.
W staroż. Rzymie stosowano jeszcze głowicę toskańską i kompozytową.

Gonty
 – wąskie, długie deseczki szer. 80-100 mm, dł. 600-700 mm, grubości grzbietu 15 mm. Najczęściej wykonane z sosny, modrzewia, jodły, dębu, buku, wykorzystywane do krycia dachów, ścian budynków. Znane w całej Europie już od starożytności .
Gzyms (inaczej – korona, krajnik, ucios, plata)  – jest to listwa z kamienia, drewna, cegły, terakoty, metalu w formie poziomego pasa, przebiegająca wzdłuż ściany. Spełnia kilka funkcji m.in. dekoracyjną oraz ochronną przed ściekającą wodą deszczową.
Gzyms występuje w różnych formach:
– starożytność –  najbardziej rozwiniętą uzyskały w sztuce greckiej
– średniowiecze wprowadziło formy proste g. o małych silnie podciętych uskokach;
– renesans przejął formy klasyczne,
– manieryzm i barok kształtował gzyms bardzo bogato

Galbe
 (fr.)- rodzaj lekko wygiętej nogi.
Galeryjka – powtarzający się ornament, najczęściej ażurowy, kończący górną część mebli.

Główki 
– rzeźbienia fryzów i gzymsów, spotykane w stylu Jakobiańskiem.

Garderoba
 (od fr. garde-robe) –  pomieszczenie z przeznaczeniem do przechowywania odzieży.

Gotowalnia
 – toaletka z lustrem oraz szufladkami, z przeznaczeniem do wykonywania czynności toaletowych oraz przechowywania biżuterii oraz kosmetyków. Meble uzywany był w XVIII i XIX wieku.

Gotyk
 – jest to okres XII-XVI wieku, w którym obowiązywał styl niezwykle dekoracyjny, bogaty w płaskorzeźby oraz rzeźby z drewna. Głównymi motywami w meblarstwie były rozety, trójliście, ostrołuki, arkadowanie.
Gotyckie meble do siedzenia, powstały na bazie skrzyń, do których dodano oparcie oraz boczne poręcze. Łoża gotyckie składały się z części skrzyniowej oraz baldachimu, zaś boczne płaszczyzny pokryte były ornamentami roślinnymi. Stoły w Gotyku zyskały nowy wygląd, płyta blatu wsparta była o dwa proste lub ozdobne kozły, pojawiły się stoły na bazie skrzyni o przesuwanej płycie lub otwartej na zawiasach. Powierzchnie po bokach stołów ozdabiano herbami właścicielami.
W okresie późnego gotyku wykształciły się dwu i cztero skrzydłowe szafy. Ponadto pojawiły się szafy z kilkoma małymi drzwiczkami u góry oraz u dołu,  a pomiędzy nimi umieszczano małe szuflady oraz klapowe zamknięcia. Gotyk przyniósł nam dobrze dziś znaną szafę wnękową. Szafy te posiadały jedynie front podzielony  na wiele części o nierównych częściach.
Georgiański styl – przypada na okres 1714 do ok. 1790 roku. Styl Georgiański można podzielić na:
  • wczesny (ok. 1715-1740) – o charakterze architektonicznym;
  • dojrzały (1740- 1760) – lekkie, asymetryczne rokoko;
  • późny (po 1760r.) – sztywny, klasycyzujący.
Powtarzającymi się motywami w stylu Georgiańskim był rzeźbione orły, maski, motywy chińskie oraz muzyczne.
Polskie Zabytki Renowacja – Antyk-Styl z Krzyszkowic (koło Krakowa), specjalizuje w renowacji (odnawianie) Polskich zabytków. Ponad 20 lat ratujemy polskie zabytki. Krzewimy polską kulturę, sztukę i dziedzictwo narodowe. Nasze usługi zakresu renowacji obiektów i nieruchomości zabytkowych, z każdej epoki historycznej, mają na celu przywrócenie dawnej świetności, w całej okazałości poprzedniego – oryginalnego wyglądu, każdego odrestaurowanego obiektu, (nieruchomości historycznych), czy też nieruchomości, (obiektów zabytkowych), zarówno w rękach prywatnych, jak i państwowych.
Renowacja i odnawianie zamków, pałaców, dworów, kościołów, kaplic, kościołów – To się Wszystkim opłaca !. Wspólnie Ratujmy Polskie Zabytki – to inwestycja dla naszych przyszłych pokoleń. Nie zapominajmy naszej historii i przeszłości. Naród który zapomina i wymazuje ze swojej pamięci historię – jest tylko grupą ludzi tymczasowo zamieszkujący dany teren naszego globu.
Zamów darmową wycenę:
tel. 605-211-470
biuro@antyk-styl.eu