Berżera – duży lecz niski fotel z poręczami, z cofniętym oparciem oraz siedzeniem, na którym umieszczano poduszkę. Cofnięte oparcie o formie zaokrąglonej połączone jest z dwoma tapicerowanymi bokami. Swoją popularność zyskał we Francji ok 1735 roku, jest to mebel typowy dla stylu Ludwika XV.
Bonheur-du-jour (fr.) – mebel uwielbiany przez kobiety, mały sekretarzyk z szufladkami oraz przegródkami. Jego początki datuje się na połowę XVIII wieku we Francji.
Biedermeier – od około 1815 roku do połowy XIX wieku, głównie w Niemczech, Austrii, Czechach i na Węgrzech. Prosta forma, minimalna ornamentyka, funkcjonalność i trwałość, to główne założenia tego stylu.
Opierał się głównie na zasadach utylitaryzmu, meble tworzone były m.in. z lokalnie dostępnych materiałów takich jak wiśnia, jesion, dąb. Jedynymi dekoracjami były drobne prace snycerskie na oparciach krzeseł i podporach stołów oraz wąskie wstęgi wykonane w intarsji na większych powierzchniach mebli. Innymi elementami spotykanymi w meblarstwie Biedermaier były kolumny z kapitelami, profile oraz gzymsy.
Wszelkie szafy, komody i meble skrzyniowe miały prostą i gładką linię. Jedynie nogi oraz oparcia wykorzystywały gięte i elipsowate kształty. Najpopularniejszymi meblami tego okresu były sekretery, witryny, etażerki, serwantki.
Biurko cylindryczne – biurko z zamykaną ćwierć cylindryczną żaluzjową pokrywą. Pokrywa chowa się wewnątrz mebla, jest to jedno z najoryginalniejszych mebli powstałych w XVIII w.
Bejca – impregnat służący barwieniu przedmiotów z drewna, szczególnie z drewna liściastego.
Bejca doskonale wnika w strukturę drewna, zabarwia jego powierzchnię przy jednoczesnym pozostawieniu widocznych słojów. Sprawdza się idealnie gdy chcemy wyrównać barwę podłoża, maskuje granice łączenia kilku elementów różniące się odcieniami lub posiadają wady na powierzchni. Aby można było barwić bejcą, powierzchnia mebla powinna być gładka, dobrze odpylona, natomiast jej wilgotność powinna wynosić ok 8%.
Bejcowanie można wykonywać natryskiem pneumatycznym lub ręcznie, pędzlem lub gąbką. Nanosimy na powierzchnię zdecydowanie więcej bejcy niż nam potrzebne, następnie przy użyciu pędzla czy gąbki wcieramy w drewno usuwając nadmiar. Barwienie należy wykonywać w temperaturze otoczenia od 5°C do 30°C. Kolor bejcy określamy poprzez gatunku drewna o charakterystycznym zabarwieniu.
Bankietka – jest to niska ławeczka, rodzaj kanapy bez oparcia. Bardzo lekka, wyściełana lub wyplatana, swoje początki miała we Francji w II połowie XVII wieku.
Balas, także balasek, balaska, tralka – słupek w balustradach, ma kształt dwóch dzbanuszków połączonych podstawami, zwanych również lalkami. Może być wykonane z marmuru, drewna, mosiądzu itp.
Barocco – (z j. portugalskiego barocco oznacza – nieregularną powierzchnię perły). Początek przyjmuje się na koniec XVI wieku. Nowy kierunek zrodził się we Włoszech, szybko zyskał jednak zwolenników na północy. Rozkwit baroku nastąpił na dworze Ludwika XIV w Wersalu, stąd rozprzestrzenił się na Europę.
Nowy styl charakteryzował się przepychem, gięta linią oraz pełnej ekspresji ruchem.
Barok to przede wszystkim dostatek, bogactwo, złote dekoracje, teatralność, reprezentacyjny, ciężki styl, wyszukane rzeźby, asymetria oraz ornamenty roślinne i zwierzęce w tym często wykorzystywane elementy m.in. lwie łapy, łabędzie, orły oraz rogi obfitości.
Bordiura – ozdobny pas, najczęściej motyw roślinny powielany wzdłuż obrzeża mebla czy budowli, stanowi zamkniętą kompozycję. Bordiury stosowano także w płaskorzeźbach.
Bejcowanie i wybarwianie mebli – W zakres renowacji wchodzi bejcowanie mebli antycznych oraz i wybarwianie – ujednolicanie kolory, ponieważ drewno nowe rożni się odcieniem kolorystycznym w porównaniu do koloru drewna starego. czynności te wykonuje się techniką ręczną przez zespół wykwalifikowanych pracowników, zazwyczaj wybarwianie wykonują w naszej pracowni konserwatorskiej osoby tzw. politurnicy meblowi. Zarówno wyroby nowe: stylowe meble angielskie i klasyczne stylizowane na antyki, jak meble poddane renowacji wybarwiane są ręcznie, co nadaje im wyrazisty wygląd, podkreśla usłojenie i rysunek drewna. Reasumując stosując w produkcji wysokiej jakości drewna, wydobywamy z niego dodatkowo najpiękniejsze walory, czego już nie można powiedzieć o produkcji na seryjną i masową skalę – tam przeważa bejcowanie drewna pneumatyczne ( za pomocą pistoletu i sprężonego powietrza). Dlatego indywidualne podejście i wykonanie zamówienia obfituje w profity które się opłacają. No cóż, każdy posiada wrodzone cechy spostrzegania piękna, bardziej lub mniej zakorzenione w swojej podświadomości, a i zasoby finansowe wpływają często na podejmowanie decyzje dotyczące zamówień – produkcji stylowych mebli angielskich na zamówienie, i tych oddawanych do renowacji. Jak to się mówi: ,, Nad gustami się nie decyduje,,
Zamów darmową wycenę:
Tel. 605-211-470
biuro@antyk-styl.eu