Opis historyczny Zespołu Pałacowego Boglewice

Aneta

palac-boglewice.jpg

Zespół Pałacowy Boglewice to zabytek historyczny położony w województwie mazowieckim. Pałac został zbudowany w 1860 roku według projektu Zygmunta Gorgolewskiego. Pałac jest murowaną, dwukondygnacyjną budowlą na planie prostokąta z czterospadowym dachem. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, ze znacznie wydłużonym trójosiowym ryzalitem środkowym. Pałac ma trudną historię, z latami upadku i trudnymi remontami – renowacjami. Jednak od 2007 roku znajduje się pod opieką Anny i Jarosława i nadal zachwyca zwiedzających swoją wielkością.

Pałac Boglewice ma duże znaczenie historyczne, zwłaszcza w okresie rządów Edwarda i Justyny Bersonów od 1909 roku. W okresie ich rządów pałac tętnił życiem towarzyskim i służył jako ośrodek wymiany kulturalnej i intelektualnej. Pałac wpisany jest do rejestru zabytków, przy czym zespół wpisany jest jako „pałac z II poł. 75 z 22 maja 1975.

Architektura i elementy wystroju Zespołu Pałacowego Boglewice są oszałamiające. Pałac otoczony jest pięknym parkiem, w skład którego wchodzi polski ogród i rododendron. W parku znajduje się wiele zakątków ogrodowych, zapewniających odwiedzającym ciszę i spokój. Niestety obiekt nie ma jeszcze szczegółowego opisu, ale zachęca się zwiedzających do współtworzenia jego dokumentacji. Nakładem wydawnictwa REBIS ukazał się przewodnik po majątkach ziemskich na Mazowszu, który zawiera opis Zespołu Pałacowego Boglewice.