Słownik pojęć mebli zabytkowych – antycznych – historycznych - angielskich
Angielski styl – to idealne połączenie tradycji, wygody oraz harmonii z otoczeniem, nawiązujące do mebli z epoki Ludwika XVI. Meble w stylu angielskim cechują się niezwykłą trwałością oraz wysoką jakością wykonania. Tworzone są z litego drewna doskonałej jakości, najczęściej jest to mahoń, orzech oraz dąb. Każdy mebel jest prawdziwym dziełem sztuki, ze względu na nieprzemysłowy sposób tworzenia. Wszystkie prace są wykonywane ręcznie, zdobione bogatą sztukaterią drewnianą, płaskorzeźbami, licznymi gzymsami, pilastrami oraz motywami roślinnymi - liści akantu, lwich głów i innych motywów figuralnych. Meble w stylu angielskim są najczęściej koloru kremowego oraz białego.
Kuchnie w stylu angielskim są idealnie połączone ze sprzętami AGD m.in. zmywarką, okapem, lodówką czy kuchnią indykcyjną. Charakterystycznym elementem wszystkich kuchni angielskich jest wyspa kuchenna z grubym marmurowym blatem oraz licznymi szufladkami i półeczkami na drobiazgi i wino. Kredens wykonany w stylu angielskim można poznać po przeszklonych szafkach, ze złoconymi stylowymi „wiekowymi” uchwytami, z liczną piękną porcelaną. Okap oraz kuchenka w stylu angielskim jest zawsze zabudowana, masywna, z rzeźbionymi roślinnymi elementami oraz małymi kolumienkami.
Kwieciste wzory występują nie tylko w wykończeniach mebli, ale również na tapicerce czy zasłonach. Myśliwskie obrazy, niezliczona ilość stołów, stolików, szafek czy komód oraz sof z miękkimi, welurowymi obiciami to cechy charakterystyczne dla stylu angielskiego. Meble te tworzone są dla osób, którym zależy na ciepłych, stylowych wnętrzach z nutką nostalgii.
Aplika – jest to oddzielnie wykonany ornament, który następnie zostanie dołączony do mebla i stworzy z nim integralną całość.
Angelote (hiszp.) - jeden z rodzajów bogatej dekoracji snycerskiej, przedstawiającej motywy kwiatowe, zwierzęce, postaci ludzkie takie jak np. pulchne dzieci. Dekoracja ta w głównej mierze miała charakter ludowy.
Arabeska – wywodzi się ze sztuki arabskiej, jest to ornament w formie wici roślinnej, często dopełniony o kształty geometryczne, uzbrojenia, postacie ludzkie czy owoce. Arabeska używana jest we fryzach, cokołach oraz innych elementach mebli.
Arte povera (wł.) - technika ozdabiania mebli, polegająca na oklejaniu powierzchni mebli drukowanymi arkuszami papieru przedstawiającymi postacie ludzkie. Tak przygotowane powierzchnie lakieruje się kilkoma warstwami przezroczystej żywicy, aż do uzyskania odpowiedniego połysku. Arte povera należy do bardzo szybkich oraz tanich metod dekorowania mebli.
Atlant – podpora w kształcie posągu mężczyzny, podtrzymuje element architektoniczny taki jak strop, balkon już od starożytności.
Archibanco (wł.) - prostokątna, drewniana skrzynia, służyła do przechowywania różnych przedmiotów. Pokrywa zamocowana była na zawiasach.
Arquimesa (hiszp.) - mebel z rodziny skrzyniowych, wyposażony w liczne szuflady, ze składana płytą pełniły często funkcje stołu.
Bonheur-du-jour (fr.) - mebel uwielbiany przez kobiety, mały sekretarzyk z szufladkami oraz przegródkami. Jego początki datuje się na połowę XVIII wieku we Francji.
Bejca – impregnat służący barwieniu przedmiotów z drewna, szczególnie z drewna liściastego.
Bankietka – jest to niska ławeczka, rodzaj kanapy bez oparcia. Bardzo lekka, wyściełana lub wyplatana, swoje początki miała we Francji w II połowie XVII wieku.
Balas, także balasek, balaska, tralka – słupek w balustradach, ma kształt dwóch dzbanuszków połączonych podstawami, zwanych również lalkami. Może być wykonane z marmuru, drewna, mosiądzu itp.
Barocco – (z j. portugalskiego barocco oznacza - nieregularną powierzchnię perły). Początek przyjmuje się na koniec XVI wieku. Nowy kierunek zrodził się we Włoszech, szybko zyskał jednak zwolenników na północy. Rozkwit baroku nastąpił na dworze Ludwika XIV w Wersalu, stąd rozprzestrzenił się na Europę.
Bordiura – ozdobny pas, najczęściej motyw roślinny powielany wzdłuż obrzeża mebla czy budowli, stanowi zamkniętą kompozycję. Bordiury stosowano także w płaskorzeźbach.
Cyklina (inaczej gładzica) – narzędzie do ręcznego wygładzania powierzchni drewna.
Cyzelowanie – przy pomocy dłutka, pilnika oraz tarcz i obrabiarki wyrównywanie powierzchni, nierówności na odlewanych przedmiotach.
Czteroliść – jeden z popularnych motywów roślinnych w stylu romańskim oraz gotyckim. Tworzy kontury o kształcie czterech płatków kwiatu. Często spotykany w rozetach, kamiennych balustradach oraz ornamentach w oknach.
Cassapanca (skrzynia - ława) – jest meblem służącym do siedzenia, wykształciło się od skrzyni o nazwie cassone, do której dodano oparcie oraz poręcze. Cassapance dekorowano intarsją oraz inkrustacją z kości słoniowej.
Confidante (fr.) - (inaczej assemblage) – jest to kanapa pochodząca z Francji, złożona z dwóch siedzisk jednoosobowych.
Deska barlinecka – podłoga całkowicie wykonana z naturalnego drewna, wyszlifowana, siedmiokrotnie pokryta szpachlą akrylowa, gruntem akrylowy, ekologicznym lakier akrylowy utwardzany promieniami UV).
Drewno egzotyczne (sprowadzane z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej) jest wysoko cenione na naszym rynku, szczególnie z powodu wspaniałego, niespotykanego usłojenia, kolorystyki oraz zapachu. Ma rewelacyjne właściwości zarówno fizyczne jak i mechaniczne m.in. twardość, stabilność przy zmianach wilgotności.
1. BADI – (Afryka, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej) kolor żółto-pomarańczowy i żółty. Drewno mało ścieralne, ma minimalne tendencje do paczenia się i pęcznienia, przy suszeniu może dojść do delikatnych pęknięć na zewnątrz.
Decoupir – jest to ażurowy (wycinany) ornament lub dekoracja mebla.
Dekoracja snycerska - motywy dekoracyjne wyrzeźbione w drewnie.
Dantego fotel – fotel nożycowy, jego wyjątkowość polega na ułożeniu nóg, w kształt litery X. Wygięte nogi łączą się z poręczami, całe oparcie oraz miejsce siedzące często jest wykonane z tkaniny lub skóry, które przymocowane są z pomocą rzemyków.
Demi-lune – termin ten dotyczy półokrągłej komódki z długimi nogami, niezwykle popularnej we Francji, w drugiej połowie XVIII wieku.
Divan ( z tur.) - miękkie siedlisko bez oparcia, jednak wystarczająco długie aby pomieścić kilka osób. Zbudowane na niskiej konstrukcji z drewna lub metalu, popularne w Europie w XVIII wieku.
Dresuar (inaczej buffet, bas d'armoire, buffet à pans coupés) – jest to kredens znany już ze średniowiecza, służy do przechowywania i prezentowania bogatych naczyń. Dresuar jest meblem reprezentatywnym, o otwartym dole, z ustawionymi schodkowo półkami. Służy w głównej mierze do dekoracji sali gościnnej, stanowi o zamożności gospodarza domu.
Dumb-waiter – mały stolik z trzema blatami o owalnym kształcie, ułożonymi stożkowo, wzdłuż jednego trzonu. Bogato profilowany, wsparta na trójnogu. Najczęściej spotykany w Wielkiej Brytanii od połowy XVIII wieku.
Etażerka - (z franc. étagère, - regał) – lekki, podręczny, przenośny, otwarty, przyścienny regał, złożony z kilku półek, ułożonym jedna pod drugą. W języku polskim istnieje rozróżnienie na etażerkę i regał. W języku francuskim "étagère" oznacza zarówno etażerkę jak i regał.
Ebenista – stolarz wyspecjalizowany w tworzeniu mebli licznie zdobionych intarsją, inkrustacją oraz hebanowym fornirem. Nazwa pochodzi od hebanu, najczęściej używanego drewna.
- buk,
- olcha,
- brzoza,
- jesion,
- klon,
- sosna,
- orzech
- egzotyczne : sapelli, angere, padouk
- buk,
- dąb biały,
- wenge,
- heban,
- czeczotka,
- szachownica,
- zebrano,
- orzechy,
- czereśnia,
- palisander.
Fornirowanie – określa technikę oklejania drewna, cienkim fornirem czyli płatami drewna, w celu nadania szlachetności.
Geridon, Żerydon- jego początki przypadają na połowę XVII wieku we Francji. Mały, zgrabny, okrągły stolik, na jednej nodze idealny do odkładania drobiazgów. Dużą popularność zyskał w okresie rokoka. Spotkać można również geridon na trzech nogach lub więcej w kształcie postaci mitologicznych, egipskich lub afrykańskich.
Głowica – element konstrukcyjno - dekoracyjny, wieńczący kolumnę, filar, łączy podporę z elementami podpieranymi. Głowica w zależności od kraju czy epoki przybierała różne motywy, m.in.
Gonty – wąskie, długie deseczki szer. 80-100 mm, dł. 600-700 mm, grubości grzbietu 15 mm. Najczęściej wykonane z sosny, modrzewia, jodły, dębu, buku, wykorzystywane do krycia dachów, ścian budynków. Znane w całej Europie już od starożytności .
Gzyms (inaczej - korona, krajnik, ucios, plata) – jest to listwa z kamienia, drewna, cegły, terakoty, metalu w formie poziomego pasa, przebiegająca wzdłuż ściany. Spełnia kilka funkcji m.in. dekoracyjną oraz ochronną przed ściekającą wodą deszczową.
Galbe (fr.)- rodzaj lekko wygiętej nogi.
Galeryjka - powtarzający się ornament, najczęściej ażurowy, kończący górną część mebli.
Główki - rzeźbienia fryzów i gzymsów, spotykane w stylu Jakobiańskiem.
Garderoba (od fr. garde-robe) – pomieszczenie z przeznaczeniem do przechowywania odzieży.
Gotowalnia – toaletka z lustrem oraz szufladkami, z przeznaczeniem do wykonywania czynności toaletowych oraz przechowywania biżuterii oraz kosmetyków. Meble uzywany był w XVIII i XIX wieku.
Gotyk - jest to okres XII-XVI wieku, w którym obowiązywał styl niezwykle dekoracyjny, bogaty w płaskorzeźby oraz rzeźby z drewna. Głównymi motywami w meblarstwie były rozety, trójliście, ostrołuki, arkadowanie.
Georgiański styl – przypada na okres 1714 do ok. 1790 roku. Styl Georgiański można podzielić na:
- wczesny (ok. 1715-1740) - o charakterze architektonicznym;
- dojrzały (1740- 1760) - lekkie, asymetryczne rokoko;
- późny (po 1760r.) - sztywny, klasycyzujący.
Intarsja - (wł. intarsio - wykładzina) – termin ten oznacza technikę zdobniczą, polegającą na tworzeniu obrazu poprzez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianymi płytkami (zwłaszcza mebli) innych gatunków drewna, często barwionych, bejcowanych, podpalanych, dzięki czemu powstaje barwny wzór. Wzór umieszcza się w miejscu usunięcia fragmentów z powierzchni mebli. Intarsja stosowana była już w starożytności, zaś barok i renesans były jej najlepszymi epokami. Najstarszym zachowanym przedmiotem jest sarkofag z cedru z ok. 2000 r. p.n.e.
Impregnacja drewna – polega na nasączeniu drewna roztworem z żywicy, rozpuszczonym woskiem i dodatkowymi substancjami chemicznymi. Tak zabezpieczone drewno odporne jest na działanie czynników zewnętrznych oraz biologicznych.
Jesion – drewno o kremowo białym zabarwieniu z lekko różowym lub szarawym odcieniu, występującym na terenie prawie całej Europy. Słoje jesionu mają mocno zróżnicowany rysunek. Jesion charakteryzuje się dużą elastycznością oraz wytrzymałością, nie sprawia problemów przy obróbce. Dobrze zabezpieczone odporne jest na czynniki atmosferyczne. Wykorzystywane jest to produkcji przedmiotów giętych.
Jodełka (pióro, ość śledzia) – obramowanie wykonane z dwóch wąskich pasków okleiny. Należy pamiętać aby usłojenie przebiegało ukośnie i tworzyło wzór jodełki.
Krzesło kurulne (łac. sella curulis) – honorowy, składany taboret, ozdobiony płytkami z kości słoniowej o wygiętych, skrzyżowanych nogach. W starożytnym Rzymie krzesła tego typu były zarezerwowane dla wyższych sędziów.
Kanelura – część kanelowania, płytki, wklęsły, pionowy żłobek, na całej długości trzonu zdobi kolumny lub pilastry. Powstałe wyżłobienia łączą się ze sobą ostrymi krawędziami, ale również mogą być przedzielone płaskimi listewkami.
Kariatyda – kolumna lub podpora w kształcie wyprostowanej postaci kobiety, występujący w formach architektoniczny ale również jest wykorzystywany w meblarstwie.
Kabinet (cabinet -fr.) - rodzaj szafy, gabloty lub kredensu, służącego do eksponowania różnych przedmiotów.
Katedra – potężny, solidny mebel do siedzenia, z wysokim oparciem, przeznaczony dla osobowości na wysokim stanowisku.
Komoda – meble skrzyniowe z szufladami na całej długości, ustawione najczęściej w sypialniach, służą do przechowywania pościeli, bielizny.
Konsola – ozdobny stolik ustawiany przy ścianie, wykorzystywany do prezentacji przedmiotów m.in. zegarów, świeczników oraz wazonów.
Kanelowanie (inaczej żłobkowanie) – dekorowanie mebli pionowymi, wklęsłymi rowkami (żłobkami). W celu nadania im smukłości i lekkości.
Lowboy – amerykańska niska toaletka, z jedną lub dwoma rzędami szuflad – komoda z czasów Williama i Mary, królowej Anny oraz Chippendale’a. Wielką popularność w Ameryce zdobyła od XVIII w. Często spotykany z wyższym tzw. highboy.
Loo table – okrągły, duży stół do gry w karty lub gry planszowej z okresu wiktoriańskiego.
Odlewnictwo – jest to technika tworzenia odlewów stopów metali, gipsu, masy kamiennej lub krzepnących materiałów plastycznych (wosk, gips). Techniką odlewnictwa można produkować przedmioty z brązu, mosiądzu, czasem wielkich rozmiarów i o skomplikowanych kształtach, ale też lekkie i filigranowe przedmioty porcelanowe.
Odlewy z metalu znano już w starożytności, najstarsze znane pochodzą z Mezopotamii, z IV tys. p.n.e. Wykonywano tą techniką posągi, naczynia, przedmioty codziennego użytku.
Odlewy artystyczne najbardziej rozwinęły się w renesansie i baroku (rzeźby, kraty, balustrady, kolumny). W XIX w. zaczęto masowo produkować metodą odlewnictwa kopie gipsowe słynnych rzeźb antycznych. W XX w. odlewy żeliwne jako elementy zarówno zdobnicze, jak i konstrukcyjne wprowadzono do architektury.
Ludwik XV – (datuje się na ok. 1730-1750) styl ten nazywany jest również francuskim rokokiem, ze względu na kameralność, jasność wnętrz oraz upodobanie do lekkich, a zarazem eleganckich mebli. Styl ten wiążę się nierozerwalnie z panowaniem Ludwika XV we Francji.
Ludwik XIV – styl ten nazywany jest francuskim barokiem, związany jest z panowaniem Ludwika XIV. Okres ten trwa od 1661 r. do około 1710 r .
- komoda,
- szafa
- biblioteka
- stoły na nogach o kwadratowym przekroju zbieżne ku dołowi lub wygięte w kształcie litery S
- konsola
- taborety
- łóżko à la duchesse do odpoczynku, forma szezlągu z poręczą
- płaskie biurka oparte na ośmiu nogach
Łączyna – listwa łącząca nogi stołów i krzeseł biegnąca poziomo, może przybierać kształt litery H lub być skrzyżowana.
Mahoń – niezwykle twarde i zwarte drewno, wykorzystywane w stolarstwie artystycznym, do produkcji luksusowych mebli oraz kopii antyków. Na początku barwy jasnoróżowej, z czasem ciemnieje, nabierając jasno lub ciemnego szaroczerwonego koloru. Drewno to nie posiada prawie w ogóle porów, ale za to ma bardzo widoczne długi słoje.
Markietiera – jest to technika dekoracyjna polegająca na wykładaniu powierzchni mebla szlachetnymi materiałami taki jak drewno, macica perłowa, muszle itd. tworzące różne motywy dekoracyjne.
Meander - jest to ornament w formie szerokiego pasa, przedstawiającego powtarzający się motyw geometryczny.
Meble skrzyniowe – są to m.in. skrzynie, kufry, kredensy, biurka czy szafy, o budowie z przewagą elementów płytowych zamykających przestrzeń.
Mariaż – termin ten określa meble powstałe z dwóch lub więcej części pochodzących z innych mebli z danej epoki.
Mensa – stół w kształcie kwadratu, w użyciu już w starożytnym Rzymie. Podczas uczty dostawiano krzesła jedynie z trzech stron, wolna część pozwalała na swobodny dostęp dla usługujących.
Meridienne (fr.) - meble wypoczynkowy, leżanka o jednym oparciu wyższym, o wygiętych oparciu. Mebel charakterystyczny dla stylu Empire.
Mazer – terminem tym określamy naturalny lub imitowany rysunek słojów drewna. Mazer wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych.
Noga kabriolowa – rodzaj nogi w kształcie litery S, odchylona do wnętrza wychodzi poza krawędź krzesła, zwęża się na dole i często kończy się łapą zwierzęcą. Styl ten pochodzi z Chin, w Europie zaistniał pod koniec XVII wieku.
Oskrzynienie, (z niem. carga), - oznacza część konstrukcyjną mebli szkieletowych. Powstaje przez zespolenie nóg z poziomymi częściami (oskrzyniami). Spotkać je można w krzesłach, kanapach i stołach. Stanowi podporę dla blatu czy siedzenia, pojedynczy element oskrzynienia określa się oskrzynią. Wyróżniamy oskrzynie przednie, boczne, tylne, wzdłużna lub poprzeczna.
Okucia - elementy metalowe służą jako wzmocnienia, często stosowane jako ozdoba.
Rozróżniamy następujące politury:
Pozłotnictwo – technika w której pokrywamy wybraną powierzchnię mebla cieniutkimi płatkami złota, jego proszkiem lub złotą folią.
Pressforming – jest to unikatowa technologia, dzięki której możemy formować w płytach z litego drewna, sklejkach oraz innych materiałach drewnopodobnych, trójwymiarowych wzorów, dotychczas nie możliwych do uzyskania przy użyciu innych technik.
Palmeta – element dekoracyjny w formie rozłożystego liścia palmy, ułożonego symetrycznie. Powtarzający się motyw w meblarstwie, znajduje się najczęściej na ostatnim planie i jest częścią większej kompozycji. Motyw wykorzystywany przy zdobieniu mebli, stylizowane na wiekowe. Stosowany w polichromiach, zwieńczeniach stel, attyk.
Pastiglia (wł.), technika zdobnicza polegająca na wyciskaniu lub modelowaniu bezpośrednio na meblu lub innym podłożu płaskorzeźb lub ornamentów ze specjalnie przyrządzonej zaprawy, składającej się głównie z gipsu. Podłoże często wzmacniano cienką tkaniną. Po wyschnięciu przeprowadzano retusz, a całość malowano lub złocono. Technika ta rozpowszechniona była w XV-XVII w., charakterystyczna zwłaszcza dla włoskiego renesansu.
Patera – element dekoracyjny o kształcie owalnym lub eliptycznym, składał się z perfekcyjnie rzeźbionych drewnianych i metalowych elementów, które układały się w kształt wachlarzu płaskorzeźbnych liści.
Płycina – pole (cienka deseczka) o gładkiej powierzchni, obudowane obramowaniem, kolumnami.
Płyta podstawy – płyta wspierająca podpory blaty stołów, o kształcie trójkątnym lub czworobocznym, często na niskich nogach o kształcie lwich łap.
Punca (z niem.) die Punze – narzędzie złotnicze i cyzelerskie w kształcie pręta wykonane ze stali. Wykorzystywane do tworzenia zagłębień oraz wypracowywania faktury wyrobów metalowych – poprzez uderzenia np. młotkiem.
Politurowanie - metoda wykończenia mebli stylowych, antycznych w celu ożywienia rysunku mebla oraz nadania delikatnego połysku. Metoda ta jest uznawana za niezwykle szlachetną, którą udaje się zgłębić tylko nielicznym. Ceniona jest przede wszystkim za wierność tradycji, gdyż od pokoleń wykonywana jest według tych samych zasad . Co równie ważne, od początku do końca jest to praca ręczna.
Pulpit – mebel przydatny gdy czytamy książkę, ukośna płyta oraz możliwość obracania do główne zalety pulpitu.
Rocaille (fr.)- (ornament muszlowy) termin ten dotyczy ornamentów naśladujących naturalne ściany grot, muszki, grzebienia, małżowin, fali.
Renesans – okres od XIII - XVII wiek, zrodził się we Włoszech. Meble z tego okresu charakteryzowały się perfekcyjnymi rzeźbami, stosowaniem intarsji oraz inkrustacji. Głównym centrum renesansu była Florencja.
Rokoko – okres od początku XVIII wieku ( 1715-1723), powstał we Francji za czasów panowania Ludwika XV jako reakcja na ciężki i masywny Barok. Rokoko cechował się lekkością, frywolnością, bogatymi zdobieniami ze złota, a przewodnimi motywami były kwiaty, natura, muszle, spirale, motywy chińskie.
Szelak – szelakiem nazywamy naturalną żywicę, którą otrzymujemy się z wydzieliny czerwonych owadów-czerwców z rodziny pluskwiaków żyjących na liściach niektórych drzew figowych popularnie nazywanych szelakowymi rosnących m. in. w Indiach, Argentynie, Kalifornii, Tajlandii, na Jawie.
Sekretera – (z franc. Secrétaire) (inaczej - praska, praska-biurko) - jest to rodzaj mebla skrzyniowego o dość potężnej budowie, składającego się z podstawy w formie szafki z drzwiczkami lub komody i nadstawy. Część górna zamykana jest drzwiczkami, zaś dolna pionowa lub skośna płyta, pełni również funkcję podstawki do pisania. Za wspomnianą płytą po otwarciu ukażą nam się liczne przegródki, skrytki szufladki. Jego popularność przypada na 2 połowę XVIII wieku w całej Europie.
Stopka – terminem tym określamy niższe lub wyższe zakończenie nóg od stołu lub krzesła, o kształcie okrągłym i kwadratowym.
Serwantka – szafka z 3 stron oszklona, zaś tylna część zazwyczaj jest w formie lustra. Serwantka pełni funkcje reprezentacyjną, przechowywane są w niej ozdobne zastawy, szkła, srebra, porcelana. Oszklona zabudowa zabezpiecza naczynia przed kurzem.
Szezlong - rodzaj leżanki w kształcie wydłużonego fotela, z jednym oparciem, z przeznaczeniem do odpoczynku w ciągu dnia w pozycji półleżącej.
Szyfoniera, chiffonière – spotykana od XVIII wieku wysoka komoda z szufladami na bieliznę.
Secesja – (łac. seccesio ‘odejście) (Ostatnie dziesięciolecie XIX wieku i pierwsze XX wieku) charakteryzowała się falista linią, wertykalizmem, asymetrią, smukłą linia, pastelowymi kolorami. Powstała na znak sprzeciwu powielaniu innych epok, zrodziła zupełnie nowy nurt, zrezygnowała z bogatej ornamentyki.
Styl Księstwa Warszawskiego – okres ten przez wielu uznawany w meblarstwie za odpowiednik francuskiego empire i niemieckiego biedermeieru. Styl Księstwa Warszawskiego przypada na lata (1807-1815).
Witryna - (z franc. vitrine) – jest to oszklona szafka do prezentowania cennych, luksusowych wyrobów z ceramiki artystycznej. Pojawia się w okresie klasycyzmu (Ludwika XVI).
Wiktoriański styl – okres od 1837- 1901 za panowania królowej Wiktorii w Anglii, w latach. Uznawany jest za styl królewski, o bogatek ornamentyce, nadmiernej dekoracyjności i często przeładowanej formie. Pikowane meble tapicerowane, nowe surowce, solidna budowa to główne cechy stylu wiktoriańskiego.
- składane
- przesuwne
- składano-przesuwne
- uchylne
- podwieszane
- ze skosem
Zydel – odmiana taboretu do siedzenia bez obicia.